EICP.sk | O INŠTITÚTE
európsky inštitút pre ochranu spotrebiteľa a právny štát
europsky, institut, európsky, inštitút, ochranu, práv, spotrebiteľa
15563
page,page-id-15563,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
ae-black
“Svet nebude zničený tými ktorí konajú zlo, ale tými ktorí sa na to pozerajú a nič nerobia”. Aj túto vetu vyslovil Albert Einstein na základe svojej vlastnej životnej skúsenosti. Dnes, po takmer 100 rokoch našťastie čelíme iným výzvam ako čelili ľudia v tých dobách. Nesmieme však nikdy zabudnúť, že zlo, ktoré pri študovaní histórie vnímame ako nepochopiteľné, nevzniklo nikdy z večera do rána, ale postupne rástlo a živilo sa z drobných prípadov porušenia rôznych práv.

Len striktné trvanie na dodržiavaní pravidiel nám môže zaručiť slobodu, ktorú sme získali porážkou tyranie pred dvadsiatimi piatimi rokmi – sloboda, tak ako demokracia nie je daná ani večná a pokiaľ nie je bránená každodennou obranou aj tých, napohľad najmenej významných práv, veľmi rýchlo zaniká a stratí sa z nášho života…

 

Z tohto dôvodu považujeme boj o presadzovanie a ochranu spotrebiteľských práv za jednu zo základných úloh pri presadzovaní právneho štátu, pretože ide o právne vzťahy, každodenne uzatvárané a udržiavané každým z nás. Pokiaľ chceme, aby sa svet našich detí riadil zreteľnými pravidlami, musíme začať od ich definovania na tej najnižšej, avšak najpodstatnejšej úrovni – na úrovni kontaktu spotrebiteľov a predajcov (výrobkov a služieb), teda na úrovni spotrebiteľských vzťahov.

 

Iba tak vieme zabezpečiť ochranu vlastnej spoločnosti pred tyraniou korporácií, resp. monopolov, kartelov, ale aj rôznych iných subjektov, ktoré sa nás snažia vo vidine vlastného zisku o naše práva dennodenne ukracovať.