EICP.sk | Súd rozhodol, na bezplatnú prepravu dôchodcov stačí občiansky preukaz.
európsky inštitút pre ochranu spotrebiteľa a právny štát
europsky, institut, európsky, inštitút, ochranu, práv, spotrebiteľa
15550
single,single-post,postid-15550,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive

03 mar Súd rozhodol, na bezplatnú prepravu dôchodcov stačí občiansky preukaz.

Dopravcovia v Bratislavskej integrovanej doprave sú povinní zabezpečovať bezplatnú prepravu osôb, ktoré dovŕšili vek 70 rokov aj bez SeniorPasu. Nateraz im musí stačiť občiansky preukaz.

Rozhodol o tom Okresný súd Bratislava I, na základe žaloby, ktorú koncom januára podal Európsky inštitút pre ochranu spotrebiteľa a právny štát. Súd sa stotožnil s argumentmi inštitútu, že podmieňovanie bezplatnej prepravy SeniorPasom má šikanóznu povahu a zasahuje do práv na ochranu spotrebiteľa tejto zraniteľnej skupiny cestujúcich. Rozhodnutie bolo začiatkom týždňa doručené všetkým trom dopravcom ako aj Európskemu inštitútu pre ochranu spotrebiteľa a keďže ide o predbežné opatrenie, je účinné okamžite. Od tohto týždňa môžu tak dôchodcovia nad 70 rokov cestovať Bratislavskou integrovanou dopravou len na základe občianskeho preukazu, ktorým sa preukážu pri prípadnej kontrole cestovných lístkov.

Na okresnom súde bude pokračovať konanie, v ktorom sa má s definitívnou platnosťou rozhodnúť o žalobe inštitútu a o prípadnom nároku dôchodcov na vrátenie peňazí za už vydané čipové kartičky. Vydanie predbežného opatrenia je však dobrou správou pre všetkých seniorov, pretože im už teraz garantuje bezplatnú prepravu bez potreby absolvovať dlhé čakanie na vydanie či obnovenie SeniorPasu.

Úplné znenie tohto súdneho rozhodnutia si môžete prečítať tu.

Európsky inštitút pre ochranu spotrebiteľa a právny štát je mimovládnou organizáciou zaoberajúcou sa ochranou kolektívnych záujmov spotrebiteľov a navrátením dôvery v právny systém. V súčasnosti sa okrem žaloby proti dopravcom v Bratislavskej integrovanej doprave intenzívne zaoberá aj kauzou skrytého zdaňovania vo faktúrach za cenu elektriny, prostredníctvom ktorej sa od každej slovenskej domácnosti vyberie ročne asi sedemdesiat eur.

Viac informácií z dnešnej tlačovej správy.