EICP.sk | Dodávatelia elektriny – čo oko nevidí, srdce nebolí??
európsky inštitút pre ochranu spotrebiteľa a právny štát
europsky, institut, európsky, inštitút, ochranu, práv, spotrebiteľa
15558
single,single-post,postid-15558,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive

07 sep Dodávatelia elektriny – čo oko nevidí, srdce nebolí??

…ALEBO TICHÉ ZDAŇOVANIE OBYVATEĽSTVA?

Na základe komplexnej právnej analýzy sme zistili, že cca. 16,41% každej koncovej ceny za dodávku elektrickej energie je vyberaných nezákonne a to na základe nezákonného predpisu URSO prostredníctvom energetických spoločností, ktoré majú spolu dominantný podiel na trhu s dodávkou elektriny. Tieto spoločnosti tak dlhodobo vyberajú platbu od spotrebiteľov bez toho, aby im poskytovali akékoľvek vecné protiplnenie a zároveň takto podmieňujú poskytovanie primárnej služby (teda dodávku elektriny) úhradou nesúvisiacich záväzkov.

Podľa údajov, uvedených portálom energia.dennikn.sk, sa tak malo len za minulý rok vybrať od obyvateľstva cca. 610 miliónov EUR !!!

Keďže týmto spôsobom dochádza bez zákonného dôvodu k dlhodobému a plošnému obohacovaniu sa na úkor obyvateľstva (vrátane dôchodcov a iných slabších skupín populácie),  podal Európsky inštitút pre ochranu spotrebiteľa a právny štát dňa 07.09.2015 na Okresnom súde Bratislava I žalobu na ochranu kolektívnych práv spotrebiteľov, smerujúcu proti dodávateľským spoločnostiam ZSE Energia, Stredoslovenská energetika a Východoslovenská energetika.

V tejto žalobe namietame zákonnosť uplatňovania tarify za prevádzkovanie systému (TPS) voči spotrebiteľom a žiadame, aby sa žalovaní zdržali jej uplatňovania voči domácnostiam.